Bahçeli’nin danışmanı Kılavuz Ateş cinayetinde şüpheliymiş!

 

Eski MHP Mersin Milletvekili ve Devlet Bahçeli’nin danışmanı Olcay Kılavuz’un Sinan Ateş cinayetinde şüpheli olduğu ortaya çıktı.

Ateş’in eşi Ayşe Ateş, cinayetten sonra, 17 Nisan 2023’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın yanı sıra Olcay Kılavuz’dan şikayetçi oldu. 

‘OCAK ONUN KALEMİNİ KIRDI’

Ateş, şunları söyledi:

“Eşim kendisine karşı medya üzerinden yapılan saldırıların, Mersin’de meydana gelen olay, devam eden süreçte yaşananların Yıldırım ve Kılavuz’un birlikte hareket etmek suretiyle planlandığını defalarca bana ifade etmişti.” Sinan Ateş’in arkadaşı Haluk Türk’le görüşmeye gelen Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın Yıldırım ve Kılavuz tarafından elçi olarak gönderildiğini belirterek, “Ateş’in yanında durma abi. Ocak onun kalemini kırdı. Sen de zarar görme” dediğini kaydetti.

Demirbaş’ın cinayetten sonra Kılavuz’un bulunduğu evden gözaltına alındığını anlatan Ateş, şöyle devam etti:

“Kılavuz’un eşime gerçekleştirilen suikastte dahlinin olduğu kanaatindeyim. Kılavuz’un soruşturmaya dahil edilmesini ve ayrıntılı şekilde araştırılmasını talep ediyorum.”

O dönem soruşturmayı yürüten Savcı Durdu Özer, Ateş’in ifadesinden bir gün sonra Kılavuz hakkında tasarlayarak kasten öldürme suçundan soruşturma başlattı. 

Ancak cinayet tarihinde Kılavuz milletvekili ve dokunulmazlığa sahip olduğu için doğrudan soruşturma yürütülemedi. Kılavuz’un evrakı, soruşturma izni için gerekli işlemlerin yürütülmesi amacıyla savcılığa bağlı Parlamenter Büro’ya gönderildi. 

TAKİPSİZLİK VERİLDİ Mİ?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 18 Nisan 2023 tarihli ayırma kararında şunlar yazıyor:

“Ayşe Ateş’in alınan beyanında, eşinin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak Kılavuz’dan şikayetçi olduğu; hakkında soruşturma izni istenen Kılavuz’un suç tarihi 30 Aralık 2022’de ve halen Mersin Milletvekili olduğu; yasama dokunulmazlığına sahip olduğu; başsavcılığımızın iş bölümü yönergesine göre soruşturma işlemlerinin Parlamenter Büro tarafından yerine getirilmesi gerektiği…”

Kılavuz’un dosyası ana soruşturmadan ayrılarak, 2023/92276 numarasıyla kaydedildi.       

Usulen savcılığın TBMM’ye fezleke göndermesi ve Kılavuz’un dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyordu. Ancak soruşturma 14 Mayıs 2023’teki genel seçimden kısa bir süre önce açıldığı için fezleke yetişmemiş olabilir. 

Zaten Kılavuz, yeniden seçilemediği için dokunulmazlığı kalktı. Bu durumda savcılığın doğrudan soruşturması mümkün hale geliyor. TBMM yetkilileri yetkinin savcılıkta olduğunu ifade ediyor. 

Ancak aradan bir yıl geçtiği halde Kılavuz’ın ifadesi alınmadı. Dosyanın açık olup olmadığı ve Kılavuz’un hakkında takipsizlik verilip verilmediği bilinmiyor.

Bu arada, 14 Mayıs’ta milletvekili seçilemeyen Kılavuz, MHP lideri Bahçeli tarafından danışmanlık görevine getirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir